Lassan arra sem lesz már ember az LMP-ben, hogy lekapcsolja a villanyt
Csárdi Antal képviselő egyelőre nem hagyta el a párt parlamenti frakcióját, de a tavaszi ülésszakig megteszi, így megszűnik a képviselőcsoport.
Az LMP társelnöke szerint a kormánynak kellene bebizonyítania, miért van szükség az alaptörvény-módosításra, mikor jelenleg is van lehetőség a honvédség bevetésére terrorcselekmény esetén, és a hatályos alaptörvény is nevesít öt különleges jogrendi helyzetet.
A Lehet Más a Politika (LMP) társelnök-frakcióvezetője szerint a kormányt terheli annak bizonyítása, hogy szükség van az alaptörvény módosítására, a terrorveszélyhelyzet kihirdetésének lehetőségére. Schiffer András a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerdán azt mondta, hogy a módosítást a kormány kezdeményezte, amely „természetszerűleg” több információval rendelkezik, mint az ellenzék. Ezért konkrétumokat kell felmutatnia arról, hogy milyen hézagok vannak az „egyébként gránitszilárdságú” alkotmányban. A társelnök-frakcióvezető emlékeztetett arra, hogy jelenleg is van lehetőség a honvédség bevetésére terrorcselekmény esetén, és a hatályos alaptörvény is nevesít öt különleges jogrendi helyzetet.
Schiffer András azt mondta, sem a Jobbiknak, sem az MSZP-nek nem volt érdemi válasza arra, hogy miért nem jelentek meg az LMP által hétfőn kezdeményezett egyeztetésen. A társelnök-frakcióvezető furcsának nevezte a távolmaradást, mivel az ellenzéki pártok több ponton is egyetértenek a témában – tette hozzá. Schiffer András úgy gondolja, hogy egy következő ötpárti egyeztetés előtt világosan meg kell állapodniuk az ellenzéki pártoknak abban, hogy milyen feltételek mellett hajlandóak tárgyalni a kormánnyal.
A kormány január közepén alkotmánymódosítást javasolt, hogy önálló tényállás legyen az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet. Ha a parlament elfogadja a módosítást, a kormány terrorfenyegetettség vagy terrortámadás esetén terrorveszélyhelyzetet hirdethet, és ekkor a kabinet átmenetileg felfüggesztheti egyes törvények alkalmazását.